Genel Bilgi

 Genel Bilgi

Alanya, Akdeniz Bölgesi’nin en önemli turistik ilçelerinden bir tanesidir. Antalya şehir merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 165 kilometredir. Türkiye’nin güneyinin en önemli turistik yerlerinden bir tanesi olan Alanya’da yaklaşık 10 bin kadar da Avrupalı nüfus bulunmaktadır. Alanya bu kıyı kesiminde bulunan bir yarımadadır. Bu yarımada oldukça kayalıklı bir yapıya sahiptir ve doğu – batı olmak üzere ikiye ayrılmış durumdadır.Alanya’nın beldeleri Demirtaş, Mahmutlar, Payallar, Güzelbağ, Türkler, Avsallar, İncekum, Okurcalar, Kargıcak, Kestel, Tosmur, Oba, Cikcilli, Konaklı, Oba ve Emişbeleni’dir.

 Ne Tarz Bir Tatil

Yaz Turizmi ve Doğa Turizmi

 İklim

Alanya’da Akdeniz iklimi etkilidir. Kışların ılık geçtiği bu bölgede yaz mevsimleri oldukça sıcak geçmektedir. Yaz mevsimi kışa göre daha da uzun yaşanmaktadır. Yaz mevsiminde sıcaklık değerleri 39 dereceye kadar yükselmektedir. Alanya’da deniz suyunun ortalama sıcaklığı ise 24 derece dolaylarındadır.

 Ne zaman gidilir?

Alanya daha çok yaz turizmi için tercih edilen bir bölge olduğundan dolayı mayıs-eylül dönemi turizm sezonudur. Ancak mayıs-haziran ve eylül ekim dönemi havaların nispeten daha serin olduğu dönem olduğundan rahatsız edici sıcaklardan kaçınabilirsiniz. İlçeyi ve tarihi kısımları gezmek için ise senenin her dönemi ziyaret edebilirsiniz. Alanya Otelleri için erken rezervasyon fırsatlarını kaçırmayın!

 Yeme İçme

Türkiye’nin en önemli turistik beldelerinden biri olan Alanya’da dünya mutfaklarından yerel ürünlere kadar her şeyi bulmak mümkündür. Özellikle ilçe merkezinde ve plajların etrafında her zevke uygun restoranlar, büfeler ve fast-food firmaları hizmet vermektedir. Turistik bölgelerde fiyatlar biraz yüksek olmasına karşın yiyecekler oldukça kalitelidir.Antalya’daki pek çok otel gibi Alanya’daki oteller de tatil seçeneklerinde açık büfe sunarlar. Pek çok otel açık büfe seçenekleriyle ziyaretçileri cezbeder. Otellerin açık büfelerinde yöresel lezzetlerimizden füzyon mutfağına kadar pek çok seçenek bulunur.

 Gündüz Ne Yapmalı?

Daha çok yaz turizmi için tercih edilen Alanya’da gün içinde deniz ve güneşin keyfini çıkarmak için en ideal nokta kumu ile meşhur Kleopatra plajıdır. Bunun yanı sıra çok sayıda plaj ve beach club da hizmet vermektedir.Yaz turizmi gelişmiş olduğundan su sporları seçenekleri de bir hayli fazladır.Kentin içinde Alanya kalesi ve çevresi en hareketli bölgedir. Damlataş mağarası Alanya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Kentin biraz dışına çıkarak Dim Mağarası ve Sapadere Kanyonunu da ziyaret edebilirsiniz.

 Gece Ne Yapmalı?

Alanya’da gece hayatı Avrupa şehirlerini aratmayacak derecede hareketlidir. Havanın kararmasıyla beraber her taraftan müzik sesleri yükselmeye başlar. Yaz aylarında bölgedeki turistlerin de çok olmasından dolayı tüm mekanlar kalabalıktır. Her çeşit müzik ve dans türünün sergilendiği çok sayıda gece kulübü turistik bölgelere dağılmıştır. Yerli ve yabancı bir çok içkiyi bulabileceğiniz köpük partilerinden romantik müzikler çalan mekanlara kadar pek çok seçenek bulmak mümkündür. Ayrıca büyük oteller bünyelerinde gece kulüpleri ve barlar barındırmaktadır.Alanya’da gece hayatı daha çok ilçe merkezi ve kıyı kesiminde yoğunlaşmıştır. Hareketli bir gece hayatı için Alanya oldukça iyi bir seçenektir.

 Alışveriş

Alanya’da alışveriş konusunda tercih edilebilecek çok fazla sayıda yer bulunmaktadır. Ancak alışveriş kültürü daha çok yabancı turistler üzerine kuruludur. Fiyatlar da biraz pahalıdır. Bölgede daha çok süpermarketler hâkimdir. Burada çok fazla sayıda turist bulunduğu için, Avro da alışverişlerde geçerlidir. Burada dükkanlar genellikle çok doludur. Alışverişin en önemli öğeleri giyim ürünleri, güneş gözlükleri, cüzdan, çanta, çaydır. Öte yandan Alanya’da çok sayıda hediyelik eşya satan dükkanlar da bulunmaktadır.

 Festivaller

Alanya (Mart ~ Festival)
Alanya Atatürk Koşusu ve Yarış Maratonu

Alanya (Nisan ~ Festival)
Alanya Urbanball Spor Turnuvası

Alanya (26–29 Mayıs ~ Festival)
Alanya Turizm ve Sanat Şenliği

Alanya (7 Kasım ~ Festival)
Sokak Hentbolu Turnuvası

Alanya (2-5 Temmuz ~ Festival)
Alanya Plaj Hentbolu Şampiyonası

 Önemli Yerler

Alanya Kalesi

Kızıl Kule

Tarihi tersane

Eski kent bölgesi (Tophane)

Kasra Hamamları

Süleymaniye Camisi

Andızlı Cami

Damlataş Mağarası

Etnografya Müzesi

Arkeoloji Müzesi

Kleopatra Plajı

Syedra Harabeleri

Hıdırlık kulesi

Leartis – Learti

Dzastiniano Kenti

Aital Antik Kent

Alara Sarayı

Sharavsin Kervansarayı

Dim Mağarası

Kızlar Mağarası

Fosforlu Mağara

Şehir Kalesi Müzesi

Atatürk Evi Müzesi

Damlataş plajları

Keykubat plajı

Dim Çayı

Sapadere Kanyonu

Alanya Aqua Park

Dolphinarium

  •   

    Alanya

  •   

    Antalya Havalimanı

Araç Araç Fiyatı
Mercedes Sprinter 500 €
Mercedes Vito 450 €
Rezervasyon Yap

Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır / Mestlife.Com