Genel Bilgi

Likya uygarlığının en önemli 6 kentinden biri olan ve tarihi geçmişi MÖ. 5. yüzyıla kadar inen, üç tarafı dağlarla çevrili Türkiye’de turfanda sebzeciliğin önemli merkezi Demre’nin gezilecek yerlerinden bazılarını sizler için derledik. İşte Demre’nin tarihi ve turistik yerleri..

MYRA ANTİK KENTİ

Demre ilçesi sınırları içerisinde yer alan Myra Antik Kenti, antik bir Likya kenti ve bir dönemler Likya’nın başkenti olup, ününü Orta Çağ boyunca sürdürmüştür. İlk olarak kaya mezarlarının üzerindeki tepede kurulmuş olan kent zamanla aşağıya doğru genişlemiştir. En ünlü yapılarından biri St. Nikolas Kilisesi’dir. Ancak son olarak Araplar tarafından istila edilmesi üzerine 1034 yılında kilise yıkılmıştır. Kentle ilgili ortaya çıkan bulgulara göre M.Ö 5 yüzyıldan beri varlığını sürdürdüğü söylenmektedir. Myra Antik Kenti’nde günümüze kadar ulaşan kalıntılar tiyatro ve kaya mezarlarıdır. Kaya mezarları kentin her iki yanında yer almaktadır. Roma ve Helenistik dönemlere ait surlara kentin tepe kısmında rastlanmaktadır. Kentin günümüze kadar gelen tiyatrosu oldukça sağlam ve etkileyici bir görünüme sahiptir.

SOURA ANTİK KENTİ

Demre’ye 6 kilometre mesafede yer alan Sura Köyü’ne 6 kilometre uzaklıktadır. Soura Hellen dilinde ‘Soura halkı’ anlamında gelmektedir. Soura Antik Kenti, Myra’ya yakın bir antik yerleşim yeridir ve Çayağzı’ndaki Andriake harabelerinin hemen üzerinde yer alır. Antik tarihçiler tarafından güneş tanrısı Apollon’un kehanet merkezlerinden biri olarak tanımlanan Soura Antik Kenti, bir Likya kenti özelliği taşımaktadır. Apollon Tapınağı, küçük ve çevresi surlarla çevrili akropolünün batısındaki derin vadi içerisinde kalmaktadır. Bu vadiye inen yolda kayaya oyulmuş olarak kalan basamaklar, akropolden tapınağa merdivenlerle inildiğini gösterir. Tapınağın geri tarafında oldukça harap durumdaki Bizans kilisesinin yıkıntıları da göze çarpmaktadır.

  •   

    Demre

  •   

    Antalya Havalimanı

Araç Araç Fiyatı
Mercedes Sprinter 650 €
Mercedes Vito 600 €
Rezervasyon Yap

Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır / Mestlife.Com