Genel Bilgi

Konyaaltı Türkiye’nin Akdeniz kıyısında yer alan Antalya‘nın en kıymetli lokasyonudur. Antalya’da en hızlı nüfus artışına sahip olan Konyaaltı ilçesi merkez ilçe olarak şehirde yerini almaktadır.

İlçe Antalya’nın batısında bulunur ve kendi adını taşıyan Konyaaltı Plajına ev sahipliği yapar. Konyaaltı ilçesi resmi bilgilere göre 10 köy ve 29 mahalleye sahiptir. İlçe Muratpaşa ve Kepez ilçelerine komşudur.

Konyaaltı Tarihi

Konyaaltı’nın isminin geldiğine inanılan birkaç rivayet mevcuttur bunlardan bir tanesi, falezlerin üzerine kurulmuş olan bölgeye önceleri bu nedenle Koy Altı denilmekte sonraları ise yerleşik halkın dilinde evirilerek Konyaaltı olarak kalmasıdır. Bir başka yaygın rivayete göre ise, Konya’da yaşayan Yörüklerin sıklıkla bu bölgeye göç etmesi sonucunda Konyaaltı bölgesine yerleşmesi sonucunda isim doğmuştur.

Konyaaltı’nın tarihi Likyalılara kadar uzanmaktadır. Anadolu uygarlıklar haritası incelendiğinde Likya sınırları içerisinde ve Konyaaltı’nın şu anda bulunduğu yerde bulunan şehrin adı Olbia’dır. Olbia şehrinin tarihi kalıntıları yakın tarihe kadar devam etmekte olan kazılar ile ortaya çıkartılmış ve çıkartılmaya da devam etmektedir. Olbia hakkında detaylı araştırmalar incelendiğinde kentin rıhtım blokları ve sur duvar kalıntılarına sahip ve deniz taşıtlarının rahatça yanaşabildiği bir yerleşke olduğu görülmektedir.

Konyaaltı Plajı

Konyaaltı plajı Konyaaltı ilçesinden ismini almış ve Türkiye’nin en uzun plajlarından biri olma unvanını kazanmıştır. Plajın uzunluğu 6 km’dir. Antalya’nın yaklaşık 3 km batısında yer alan plajda yer yer kumlu bir yapı görünse de genel zemin yapısı çakıldır. Plaj Antalya merkezine en yakın halka açık ve ücretli bölgeleri ile rağbet gören bir bölgedir. Yer yer halk plajı özelliğine sahip kimi bölgeleri olmakla birlikte ücretli işletmelere de ev sahipliği yapan plaj berrak suyu ile yaz aylarında her gün yüzlerce insanı misafir etmektedir.

Antalya Müzesi

Çok geniş ve eski bir tarihe sahip olan Antalya’nın değerlerini korumak adına 1919 yılında Antalya merkezinde bulunan bayraktar baba türbesinde depo olarak kullanılarak toparlanılan tarihi eserler 1922 yılında önce Rumların geride bıraktığı kiliselerden biri olan Palaya Camisine oradan da 1937 yılında Yivli Minareye taşınarak sergilenmiştir. Şimdiki yeri olan Konyaaltı’nda bulunan Antalya Müzesine 1972 yılında taşınan tüm tarihi eserler burada açık alan ve kapalı alan olmak üzere 30.000 metre karelik bir alanda sergilenmeye devam etmektedir. Müzede 14 sergi salonu ve büyük heykellerin sergilenebildiği açık hava sergi bölümü bulunur.

Antalya bölgesinin içerisinde yer alan 3 antik kültür bölgesi olan Lykia, Pamphylia ve Pisidia’nın önemli bir çoğunluğunu oluşturan eserler bu müzede sergilenmektedir. Özel ve ilginç buluntuların sergilenmesinde büyük rol oynayan Antalya müzesi dünyanın en önemli müzelerinden birsi sayılmakta ve 1988 yılında bu nedenle “Avrupa Konseyi Yılın Müzesi” ödülü almaya layık görülmüştür.

Antalya Akvaryumu

Konyaaltı’nda bulunan bu yer 2012 yılında kapılarını ziyaretçilerine açmıştır. Dünyanın en büyük akvaryum komplekslerinden biri olan Antalya Akvaryumu 40 tematik akvaryumu ve 131 metre uzunluğu ve 3 metre enine sahip tünel akvaryumu bünyesinde bulundurmaktadır. Kompleksin tünel akvaryumu dünyanın en büyük tünel akvaryumudur. Burada sadece balık çeşitleri ve farklı akvaryumları görmekle kalmayıp gerçek kardan kar dünyası ve buz müzesi gibi çeşitli ilgi çekici bölümlerini de ziyaret edebilirsiniz.

Atatürk Parkı 

2006 yılında yeni yüzüne ulaşmış olan Atatürk parkı varyantın hemen başlangıcından başlayarak vali konağına kadar uzanan ve falezlerin üzerinde kurulu olan parktır. Doğal güzellikle ve muhteşem manzarayla iç içe olan park içerisinde birçok restoran, kafe ve minyatür parklar bulundurur. Fotoğraf meraklılarının özellikle tercih ettiği park Konyaaltı bölgesinin en çok ziyaret edilen noktalarının başındadır.

  •   

    Konyaaltı

  •   

    Antalya Havalimanı

Araç Araç Fiyatı
Mercedes Sprinter 180 €
Mercedes Vito 150 €
Rezervasyon Yap

Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır / Mestlife.Com